16.4 C
Ljubljana
nedelja, 5 maja, 2024

Ekonomist Matej Lahovnik vlado svari pred nepremišljenimi davki za obnovo, do nove davčne politike kritičen tudi Tajnikar

Piše: Domen Mezeg (Nova24tv.si)

Ekonomist Lahovnik je prepričan, da bi morala za uspešno financiranja obnove, ministrstva prerazporediti sredstva za nujne izdatke, povezane z obnovo, prestrukturirati kohezijske vire EU za obnovo in vključiti solidarnostna sredstva EU, za letos v višini 100 milijonov in naslednje leto v višini 300 milijonov evrov, šele zatem pa uvesti novo dajatev za obnovo. So pa tako pridobljena sredstva zaradi pohlepnih Golobovih prijateljev v nevarnosti (tukaj), na kar je treba spomniti! 

Ekonomist Matej Lahovnik je vladi Roberta Goloba namignil, kako naj uspešno financira obnovo. Lahovnik: “Pravi koraki financiranja obnove bi bili: 1) Rebalans proračuna – ministrstva prerazporedijo sredstva za nujne izdatke, povezane z obnovo 2) Prestrukturiranje kohezijskih virov EU za obnovo 3) Solidarnostna sredstva EU 100 mio. letos + 300 mio. v 2024 4) Šele nato nova dajatev za obnovo.” Vlada je po poročanju Domovine nedavno razmišljala, da bi banke oziroma njihove izredne dobičke davčno obremenila ter tako krila finančne posledice katastrofalnih poplav, ki so opustošile dele Slovenije.

Spomnimo. V soočenju na eni od komercialnih televizij je prvak opozicijske stranke SDS Janez Janša v soočenju s premierjem Robertom Golobom izpostavil prepričanje, da je potrebno najprej vse možne vire najti drugod, potem pa denar iskati pri slovenskih davkoplačevalcih. “Ko gre za pričakovanja, da bodo gospodarstvo in posamezniki ravnali solidarnostno, pa je zelo važno, da vlada dokaže, da je prej postrgala vse, kar ni nujno potrebno in šele potem šla na žepe davkoplačevalcev”, je namreč dejal in dodal, da bo to predstavljalo test. “Mislim, da se vlada tega zaveda,” je opozoril Janša.

Banke in zavarovalnice po prepričanju finančnega ministra Klemna Boštjančiča sicer niso edine, ki bi morale prispevati svoj delež za obnovo infrastrukture in pomoč prizadetim državljanom. O vladni zamisli je za Domovino spregovoril ekonomist Maks Tajnikar, ki nasprotuje novim davkom za banke. Kot pravi je očitno, da inflacija “napihuje dobičke”. Bolj jih seveda tam, kjer so konkurenčne razmere slabše, manj pa tam, kjer so boljše, kar pa pri nas ni le na področju bančništva, marveč tudi denimo na področju farmacevtske industrije. Dodaten davek za banke bi bil po njegovem diskriminatoren, ideološko obarvan ukrep, sovražen do bank.

Ekonomist Maks Tajnikar (Foto: STA)

Tajnikar: “Če bi vpeljali tak davek, bi lahko pokvarili bančni sistem, najverjetneje pa bi se še obdržal in skozi čas povzročal težave.” Po njegovem tudi nov davek za zavarovalništvo ni smiseln. Dobički namreč niso tako visoki, zavarovalnice pa poslujejo na pragu rentabilnosti oziroma donosnosti. Zavarovalnice bodo tako ali tako pričele z maksimalnim povračilom škod, same pa ne premorejo toliko denarja, da bi uspešno delale oboje, torej povrnile škodo in solidarno prispevale. In če bi že uvedli davek na podjetja, bi bilo po vsej verjetnosti potrebno spremeniti davek na dohodek pravnih oseb, ki pa bi moral postati progresiven, toda z vključenimi investicijskimi olajšavami. Druga možnost pa je uvedba davka na nepremičnine. Več tukaj.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine