14.5 C
Ljubljana
sreda, 1 maja, 2024

Del našega uredništva je na terenu v Mozirju, kjer skupaj s kolegi z Nova24TV odpravljajo posledice poplave

Piše: C. R.

Del našega uredništva je na terenu Mozirju, kjer skupaj s kolegi z Nova24TV odpravljajo posledice poplave. Majhen korak za človeka, velik korak za skupnost, če parafraziramo N. Armstronga.

“Ljudje nam pomagajo, da lahko normalno delamo. Prav je, da tudi mi pomagamo ljudem v stiski,” je pomoč obljubil direktor medijske hiše Nova24TV Boris Tomašič, ki je napovedal, da se bodo vsi zaposleni na Nova24TV in Demokraciji odpovedali delu plače za pomoč ljudem na prizadetih območjih. Danes sta naši ekipi v Mozirju, kjer so naši fantje in dekleta poprijeli za delo.

 

Krajša reportaža s terena sledi.

Spomnimo

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi števila savinjska podjetja. Veliko cest je še vedno neprevoznih, težave so tudi z ljudmi, ki bo ostali brez domov.

Kot je že včeraj povedal župan Občine Ljubno ob Savinji Franjo Naraločnik, so se pojavili številni plazovi, ki ogrožajo tako stanovanjske objekte kot tudi ceste in komunalno infrastrukturo.

Razmere so po njegovi oceni še izredne, ampak s pomočjo prostovoljcev sanacija poteka tekoče. Po njegovih navedbah so v občini imeli razseljenih več kot 100 ljudi, nekaj se jih je že vrnilo na svoje domove.

Župan Luč Klavdij Strmčnik je včeraj za STA dejal, da se razmere vsako sekundo izboljšujejo, čeprav je na terenu še vedno kaos.

Pojasnil je, da je do Luč, ki so bile odrezane od sveta, dostop možen preko Črnivca ali Avstrije. Vodovod Uluček je bil usposobljen zasilno, seveda vodo je treba prekuhavati, drugače pa je oskrba z vodo urejena. Osmih hiš še ne morejo doseči, zato so jim zagotovili helikoptersko oskrbo. V občini elektriko zagotavljajo s pomočjo agregatov, je še dejal Strmčnik.

Župan Mozirja Ivan Suhoveršnik je za STA povedal, da dela na terenu potekajo skoraj brezhibno in da je sanacija tekoča. “Uslišani smo bili glede prostovoljcev, mehanizacije, traktorjev, prikolic in tako dalje, organizirane imamo tudi zbirne centre za odpadke, ker jih je ogromno. Urejamo tudi vodotoke, veliko nam pri tem pomaga direkcija za vode,” pravi Suhoveršnik.

foto: STA

V Občino Braslovče so že včeraj na pomoč prišli slovenski vojaki. Po besedah braslovškega župana Tomaža Žoharja trenutno čistijo teren, pospravljajo naplavine. Trudijo se ponovno vzpostaviti okoli 200 metrov vodovoda, ki ga je odneslo. Oskrba s pitno vodo in elektriko je zagotovljena, je zatrdil Žohar.

Poudaril je tudi, da v evakuacijskem centru nimajo več nameščenih, tistih, ki nimajo svojcev ali prijateljev, pa so za zdaj namestili v občinska stanovanja.

Strokovne službe na terenu intenzivno izvajajo analizo, da ocenijo, koliko objektov je neprimernih za bivanje, “kratkoročno, srednjeročno in pa praktično nikoli”. “Na podlagi tega bomo nato verjetno zahtevali kontejnerje oz. dolgotrajnejšo rešitev, ker je stiska ljudi prevelika,” je še dejal Žohar.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine