-4.5 C
Ljubljana
sobota, 28 decembra, 2024

Dejstvo, ki bi nas moralo skrbeti: z višinsko eksplozijo nuklearne bombe bi se vrnili v kameno dobo, velik del prebivalstva bi bil obsojen na počasno smrt

Piše: P. T. 

Čeprav si grožnje z nuklearnim orožjem predstavljamo predvsem v smislu neposrednega napada na civilne cilje, tako kot se je to zgodilo leta 1945 na Japonskem, pa se to verjetno ne bo zgodilo. Obstajajo tudi strašnejši scenariji. 

Eden od njih je denimo eksplozija jedrske rakete na veliki višini, kar sicer ne bi imelo nobene rušilne moči, učinki radiacije pa bi bili praktično minimalni. Vendar bi eksplozija sprožila elektromagnetni pulz, ki bi povzročil uničenje vseh elektročipov na širšem področju. To pa pomeni popolno odpoved električnega omrežja, vseh vrst elektronskih naprav in tudi prevoznih sredstev. Kar bi pomenilo nenadno vrnitev v kameno dobo, v prvi uri po eksploziji pa tudi množično smrt ljudi v bolnišnicah ter v potniških letalih, ki bi zaradi odpovedi sistema strmoglavila.

Leta 2017 je strokovnjak Peter Fry ocenil, da bi uporaba jedrskega orožja nad ZDA v taki obliki pomenila iztrebljenje 90 odstotkov vsega prebivalstva te države in povratek države v kameno dobo vsaj za eno leto. Takšne načrte je namreč imela Severna Koreja, saj bi lahko jedrsko konico denimo s satelitom neopazno prenesli nad ozemlje ZDA in sprožili eksplozijo. Zato takšen scenarij ni nemogoč. Prav nasprotno: postaja vedno bolj realen. Možnost takega scenarija je v včerajšnjem intervjuju omenil tudi prvak SDS Janez Janša, ki opozarja na nujnost samooskrbe, saj v primeru takšnega napada uvoz hrane ne bo mogoč.

Toda ali bi Rusija imela motiv za takšen napad? Morda pod pogojem, da obseg škode ne bi neposredno prizadel njene interesne sfere. To pomeni, da bi denimo takšna eksplozijo nad severno Evropo skoraj zagotovo povzročila neposredno škodo na ruskem ozemlju. Bržkone pa bi Rusija bolj verjetno ciljala na onesposobitev Natove vojaške infrastrukture, saj bi bilo severnoatlantsko zavezništvo ohromljeno in ne bi odgovorilo na napad.

Res pa je, da Nato in evropske obveščevalne službe zelo pozorno spremljajo dogajanje v Rusiji in če bi prišlo do priprave na takšen napad, bi obrambni sistem takoj reagiral s poskusom prestrezanja morebitnih jedrskih konic. Dejstvo pa je, da je takšen scenarij vseeno resnično zastrašujoč.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine