-3.4 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Borrell predlaga 20 milijard evrov za financiranje vojaške pomoči Ukrajini do leta 2027

Piše: C. R., STA

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes zunanjim ministrom držav članic predstavil predlog novega sklada za sofinanciranje vojaške pomoči Ukrajini v višini 20 milijard evrov za obdobje 2024-2027. To je ocena stroškov dolgoročne podpore Ukrajini, je povedal. Ministri bodo o tem podrobneje razpravljali konec avgusta v Španiji.

“Ministrom sem predstavil pobudo, ki bi omogočila bolj vzdržno in predvidljivo financiranje vojaške podpore Ukrajini. Predlagal sem vzpostavitev posebnega sklada v okviru evropskega mirovnega instrumenta, prek katerega bi v prihodnjih štirih letih zagotovili do pet milijard evrov letno za obrambne potrebe Ukrajine,” je danes po zadnjem zasedanju zunanjih ministrov EU pred poletnim premorom v Bruslju povedal Borrell.

Pojasnil je, da je pet milijard evrov na leto ocena stroškov dolgoročnih varnostnih jamstev EU za Ukrajino, in dodal, da bodo ministri o tem podrobneje govorili na neformalnem zasedanju v španskem Toledu konec avgusta.

Gre za isti instrument, ki je že doslej deloval zelo dobro in ga bo EU še naprej uporabljala za sofinanciranje dobav vojaške opreme Ukrajini s strani držav članic, je dejal Borrell.

Evropski mirovni instrument, v katerega članice prispevajo neposredno, je bil ustanovljen marca 2021, da bi EU omogočil financiranje vojaške pomoči njenim mednarodnim partnerjem v luči prizadevanj po okrepitvi njene mednarodne vloge.

Članice so pred enim mesecem zvišale zgornjo mejo sklada, ki je namenjen tudi pomoči drugim državam po svetu, na več kot 12 milijard evrov za celotno obdobje 2021-2027. Daleč največ sredstev je bilo doslej namenjenih za sofinanciranje dobav orožja Ukrajini, za kar so odobrili približno 5,6 milijarde evrov.

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU je že ob prihodu na današnje zasedanje poudaril, da je povečanje vojaške pomoči Ukrajini edini možen odgovor na napade, v katerih Rusija v zadnjih dneh uničuje skladišča z ukrajinskim žitom in s tem povzroča prehransko krizo.

O tem so danes zunanji ministri EU prek videopovezave ločeno govorili z ukrajinskim kolegom Dmitrom Kulebo in ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom.

“Skupaj z ZDA smo popolnoma zavezani temu, da bomo Ukrajini stali ob strani, dokler bo treba. Govorili pa smo tudi o usklajenem pristopu do partnerjev po svetu,” je po zasedanju povedal Borrell.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine