3.9 C
Ljubljana
torek, 23 aprila, 2024

Bizarno! Stranka Levica očitno meni, da so “neonacisti” obstajali že leta 1924

Piše: A. S. 

Stranka Levica napoveduje za jutrišnji dan, 31. maj, pohod v spomin na boj »revirskega delavstva proti Orjuni«. Pri tem pa so v vrstah levice slednjo organizacijo označili kar za »neonaciste«, in to že leta 1924. Tako Levica postavlja »neonacizem« v obdobje, ko je bila še sama nacionalsocialistična ideologia precej mlada in v povojih. 

Na družbenih omrežjih je stranka Levica objavila vabilo na Marš v spomin na boj revirskega delavstva proti Orjuni, ki bo v Trbovljah. 1. junija, leta 1924, naj bi »delavstvo« v tem mestu namreč po besedah Levice ustavilo »teroristični pohod« jugoslovanske »fašistične« skupine Orjuna. Gre za Organizacijo jugoslovanskih nacionalistov, ki ji Levica – kot vsem svojim ideološkim nasprotnikom  – pripisuje fašizem. Na dogodku bo med drugimi govoril tudi vidnejši levi »revolucionar« Miha Kordiš.

Poleg tega, da Orjuno levica označuje za fašiste, pa je, glede na leto v katerem naj bi prišlo do spopada med Orjuno in »delavci«, ki so s svojim dejanjem bojda prispevali k »zlomu prvih fašističnih organizacij v Jugoslaviji«, zanimivo, da med drugim Levica označuje omenjeno organizacijo tudi za »neonaciste«. Zapisali so namreč: »V tistem času je organizacija jugoslovanskih neonacistov organizirala enega največjih terorističnih pohodov na katerem je 500 orjunašev 1. junija prikorakalo v Trbovlje.«

Ob tem se seveda pri vsakomur, ki kolikor toliko pozna polpreteklo zgodovino in pomen tovrstnih izrazov, poraja vprašanje, kako je možno leta 1924 govoriti o »neonacizmu«? Tega leta je namreč Hitler sedel v zaporu, njegov nacionalsocializem pa je bil še mlada ideologija, ki se še ni do konca oblikovala, saj je šele devet let kasneje Nacionalsocialistična nemška delavska stranka prišla na oblast v Nemčiji. Če vemo, da se izraz »neo« nanaša na nekaj novega, je težko, lahko bi rekli nemogoče, govoriti o neonacizmu leta 1924, ko je bil sam nacionalsocializem še nova ideologija. O »neonacizmu« navadno lahko govorimo šele po porazu Nemčije v drugi svetovni vojni in po letu 1945, čeprav gre za besedno zvezo, ki jo uporabljajo predvsem levičarji za blatenje svojih ideoloških nasprotnikov.

Lahko domnevamo, da sta ravno posploševanje in način na katerega levičarji uporabljajo tovrstne izraze, pripeljala do tega precej protislovnega zapisa. Orjuna, ali katerakoli protikomunistična organizacija, ni mogla biti leta 1924 »neonacistična«. Vendar pa levičarji mečejo vse, ki se nahajajo »desno« od njih na političnem spektru ali pa zavračajo njihove vrednote, v isti koš, in jih označujejo za fašiste in neonaciste. Pri tem pa so očitno popolnoma pozabili na izrazoslovje in resnične pomene besed.

foto: Facebook / posnetek zaslona

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine