3.6 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

Ameriško vrhovno sodišče zaščitilo svobodno izražanje vere

 

Piše: Bogdan Sajovic

Težak konec junija za ameriške progresivce. Vrhovno sodišče je zaščitilo pravico do svobodnega izražanja vere. Progresivci skušajo že dolga leta krščanstvo izgnati iz javnega življanja. Mediji levim liberalcem pogledajo skozi prste, tudi če ti pozivajo k umorom sodnikov.

Letošnji junij, ko ameriško vrhovno sodišče pred poletnimi počitnicami praviloma razglasi razsodbe v odmevnih, mnogokrat za ameriško družbo ključnih primerih, je bil strahovit poraz za progresivce in njihovo »prebujensko« agendo, zaradi česar so ameriški (in deloma tudi svetovni) levičarji, levi liberalci, progresivci, ali kakor se že imenujejo, popolnoma poblazneli. Ob razsodbi, ki je potrdila nedvoumno pravico ameriških državljanov, da imajo in nosijo orožje, je največ prahu dvignila razveljavitev sodbe primera Roe v. Wade iz leta 1973, ki je uzakonila splav v ZDA. V letošnji razsodbi pa so vrhovni sodniki pravilno presodili, da splav ni omenjen v ameriški ustavi, zatorej ni v pristojnosti zveznih institucij, da ga regulirajo, ampak morajo splav regulirati posamezne zvezne države. Progresivna druščina je zato pobesnela. Kot običajno, ko jim volini izidi ne ustrezajo ali jim sprejeta zakonodaja ni všeč, so se nekateri progresivci zaklinjali, da bodo emigrirali v Kanado (zanimivo, noben progresivec ne želi emigrirati v Mehiko, čeprav so tako navdušeni nad Mehičani in drugimi »Latinosi«, ki se priseljujejo v ZDA), drugi pa so razgrajali po ulicah, in to skoraj izključno v mestih, ki jih sicer vodijo novi somišljeniki. Letos je bilo sicer še nekaj novih oblik protestov, med drugim patetično oblačenje v kostume iz distopijske franšize »Deklina zgodba«. Bilo pa je tudi nekaj poskusov fizičnih vpadov v poslopje vrhovnega sodišča, nekaj poskusov vpadov v poslopja zakonodajne oblasti po posameznih zvezih državah ter pozivi k nadlegovanju in celo umorom nekaterih vrhovnih sodnikov. Seveda v teh primerih levoliberalni medji niso kričali o veleizdaji, prevratništvu in domačem terorizmu, kot kričijo, kadar protestirajo desničarji.

Velika zmaga konservativne krščanske Amerike

Ob ogorčenju glede razveljavitve Roe v. Wade pa je nekoliko neopažena ostala še ena velika zmaga konservativne Amerike. Gre namreč za primer trenerja gimnazijske nogometne ekipe, ki so ga šolske oblasti odpustile, češ da je »kršil ustavno ločitev države in Cerkve«, ker je po tekmah na igrišču na kratko zmolil. No, vrhovno sodišče pa je razsodilo, da je ravno šolski svet kršil ustavo. Prvi amandma namreč ne »ločuje države in Cerkve« tako, da bi preprečeval ljudem izražanje njihovega verskega prepričanja, pač pa je njegov namen, da prepreči državi oziroma oblastem, da bi regulirale versko izražanje. Vsak državljan ZDA ima pravico kjerkoli in kadarkoli izražati svoje versko prepričanje, trener bi kršil zakone le v primeru, če bi s pozicije močnejšega prisilil svoje igralce, da se mu pri molitvi pridružijo, česar pa ni storil. Ta sodba je torej hud udarec za progresivce, ki so vložili dolga leta dela in ogromne vsote denarja v svoj boj za izgon krščanstva iz javnega življenja. Pravim krščanstva, saj progresivci, ki sicer zatrjujejo, da ne diskriminirajo veroizpovedi, niso imeli nikakršnega problema, ko je »prebujenski« trener nogometne šolske ekipe treninge prilagodil tako, da muslimanski igralci niso kršili svojih verskih obvez v času ramazana, ali pa primer iz šolskega okrožja v Illinoisu, v katerem sicer izražajo »nično toleranco do orožja«, so pa vseeno pustili sikhovskim učencem, da v šolo prinašajo nože kot del noše, s katero sikhovski moški izražajo svojo versko pripadnost.Medstavek

Izkoriščanje Afričanov v kitajskih podjetjih

Mednarodne organizacije opozajajo, da delavce v afriških proizvodnih obratih in rudnikih, ki jih imajo v lasti kitajske družbe, izkoriščajo na vse načine. Kršitve se dogajajo predvsem na jugu črne celine od Konga prek Zimbabveja do Južnoafriške republike. Delavci so prisiljeni delati dolge ure prek rednega delovnega časa, pri tem pa za nadurno delo praviloma sploh niso plačani. Sicer pa so tudi za redno delo pogosto plačani precej pod minimalno plačo, kakršna je uzakonjena v teh državah. Za nameček pa se vodstvo rudnikov in proizvodnih obratov redko drži celo najosnovnejših pravil zaščite, ki se raztezajo od pomanjkanja ustreznih zaščitnih oblačil in vidnega označevanja strojev in stavb do slabe osvetlitve in prezračevanja ter pomanjkljivih programov usposabljanja podjetij o varnosti.

Rekordno visoka proizvodnja kokaina

Urad Združenih narodov za droge in kriminal je pretekli teden objavil poročilo, v katerem ugotavlja, da je bila proizvodnja kokaina v letu 2020 po vsem svetu »rekordno visoka«, čeprav je Kolumbija, ena od največjih svetovnih proizvajalk, zmanjšala površino, na kateri pridelujejo kokain. Povečanje proizvodnje in uporabe kokaina po vsem svetu sta še posebej zaskrbljiva, ker je bil v Kolumbiji, največji svetovni pridelovalki kokaina, izvoljen levičarski predsednik Gustavo Petro, nekdanji član komunističnih gverilcev, ki so še dandanes močno vmešani v trgovino z drogo, s katero so financirali svojo »revolucijo«. Petro, ki je prvi levičarski predsednik Kolumbije, je že napovedal, da bo končal kolumbijsko vojno proti drogam. Med drugim bo prepovedal uporabo kemikalij pri uničavanju nezakonitih nasadov koke.

Iran je podvojil število eksekucij

Mednarodne organizacije opozarjajo, da je Iran v prvi polovici letošnjega leta več kot podvojil število usmrtitev v primerjavi z enakim obdobjem lani. Letos je bilo tako med prvim januarjem in tridesetim junijem obešenih 251 ljudi, lani v istem obdobju pa 117. Povečano število usmrtitev tuji opazovalci pripisujejo poskusom režima, da s terorjem zatre proteste zaradi slabega gospodarskega položaja. V letošnjem letu je namreč v Iranu prišlo do skokovitega naraščanja cen, v veliki meri tudi pri živilih, na primer kruhu. Državljani so seveda šli na ulice, režim pa je uporabil politiko trde roke, da jih raztre, po možnosti že v kali. Zaradi tega se je povečalo število smrtnih obsodb tudi za precej trivialne kršitve zakona, menijo mednarodne organizacije, poleg tega pa obtoženi praktično nimajo možnosti za pošteno sojenje.

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine