5.6 C
Ljubljana
sobota, 27 aprila, 2024

Alojz Kovšca v intervjuju za novo številko revije Demokracija: »Golobova vlada se že obrača k ‘preučevanju in široki družbeni razpravi’. Prepozni ukrepi niso ukrepi, temveč zvonjenje po toči.«

Piše: Lea Kalc Furlanič

»Volilni poraz učinkuje presejalno: tisti, ki so si obetali samo koristi od vstopa v DZ, se elegantno poslavljajo, zvesti načelom in pripravljeni začeti znova pa ostajajo. Jesenske lokalne volitve bodo pokazale, kdo se je pobral in kdo obležal po državnozborskih volitvah,« povolilno politično dogajanje v strankah sredine ocenjuje Alojz Kovšca, podpredsednik stranke Konkretno.

DEMOKRACIJA: »Žal mi je, da so ljudje stavili ali na levo ali na desno politično opcijo, sredinsko pa zanemarili. To za družbo, državo ni dobro,« ste dejali po volitvah. Ali tudi danes tako mislite?

Kovšca: Seveda še vedno mislim tako. Prepričan sem, da bo Slovenija napredovala počasneje, kot bi lahko, ker ne izkoriščamo vseh svojih kadrovskih potencialov. Delimo se in prepiramo, namesto da bi sodelovali. Bistvo naše politike je »naš-vašizem«, negativna selekcija kadrov, spodbujanje negativnega javnega mnenja in ustvarjanje klime negotovosti. V takšnem ozračju se mladi ne vidijo in čedalje bolj gledajo proti tujini. Še vedno sem prepričan, da je edina prava pot kompromis in velika koalicija levih in desnih strank. V tej smeri bom deloval še naprej, ker druge izbire ni.

DEMOKRACIJA: Nam lahko z vidika podjetnika preprosto razložite nekaj bistvenih razlik v urejanju področja gospodarstva v času prejšnje vlade in sedanje? Kateri so najbolj škodljivi ukrepi te vlade?

Kovšca: Janševa vlada je bila predvsem hitra pri konkretnih odločitvah, kot so bili protikovidni svežnji ukrepov, s katerimi je reševala likvidnost gospodarskih družb in ohranjala delovna mesta. Golobova vlada se že obrača k »preučevanju in široki družbeni razpravi«. Prepozni ukrepi niso ukrepi, temveč zvonjenje po toči. Obeta se nam skok cen energentov, vlada pa nič o lesu, edinemu energentu, ki ga imamo doma. Ko se začne kurilna sezona, bomo namesto lesnih ostankov kurili kurilno olje, ki bi ga lahko prihranili za pogonsko gorivo in s tem prihranili pri uvozu ter hkrati stimulirali domače dobavitelje, lastnike gozdov, izdelovalce kotlov za biomaso, sekance in pelete. Najbolj škodljiv ukrep aktualne vlade je zagotovo odprava razbremenitve plač, ki bo zmanjšal potrošnjo in upočasnil gospodarsko aktivnost, predvsem storitve. Poleg tega vlada predvideva dvig minimalne plače in večje prilive v državno blagajno. Preprosto rečeno, ljudem ni treba jemati zaslužka, da bi jim ga nato blagohotno vračali skozi socialne transferje. Ta socialistična paradigma države »dobre matere« delavcem nikdar in nikjer ni prinesla veliko dobrega.

DEMOKRACIJA: Kandidirate za predsednika Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS). Pri tem obstaja bojazen, da bo tudi to funkcijo prevzela zdajšnja vodilna politična struja, izbor torej utegne biti političen, ne strokoven. Zakaj bi bila to slaba rešitev za zbornico in njeno vlogo?

Kovšca: Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je stanovska organizacija, ki je nastala na podlagi svobodne volje in potreb obrtnikov, medtem ko je gospodarsko zbornico ustanovila politika. V OZS svoje interese združujejo obrtniki in podjetniki lastniki. To jo razlikuje od drugih zbornic. Politika oziroma oblast je vedno našla neformalno pot v zbornico s tiho podporo lojalnim kadrom, čeprav tega nihče nikoli ni javno izpostavljal. Sam sem politično aktiven. Bil sem med soustanovitelji in predsednik Gospodarsko aktivne stranke, katere program je bil dejansko zasnovan na zahtevah slovenske obrti in podjetništva, ki jih redno pripravlja OZS. Združili smo se s stranko SMC, ki je po zamenjavi strani v parlamentu ohranila jedro zagovornikov gospodarskih interesov. Skupni program je temeljil na interesih gospodarstva, ideoloških vprašanj smo se namenoma ogibali. Danes mi protikandidati na volitvah za predsednika OZS očitajo politično kontaminacijo, kot da bi kdaj deloval v nasprotju z interesi obrtnikov in podjetnikov. Njihov poglavitni argument je, da bom nesprejemljiv za aktualno vlado. Osebno se s tem ne strinjam. Dvomim, da bi katerakoli vlada prilagajala svojo gospodarsko politiko in odnos do stanovskega združenja, ki predstavlja večji del gospodarskih subjektov države, osebi, ki to združenje vodi. To je naivna percepcija politike. Verjamem, da sem lahko kredibilen sogovorec vsaki vladi oz. ministru za gospodarstvo. Izkušnje iz političnega delovanja še kako prav pridejo pri razmisleku, kaj in kako je mogoče doseči v partnerskem odnosu z oblastjo in česa ne. Vsekakor bi v primeru izvolitve za predsednika OZS takoj odstopil z mesta podpredsednika stranke Konkretno in se popolnoma posvetil zastopanju interesov članstva OZS.

Celoten lahko preberete v reviji Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine