Piše: Tamara Lubarda, Ljubljana
V zgradbi dijaškega doma Poljane je »sredi« Ljubljane zagorelo z ducat poškodovanimi in preplahom. Kljub temu seveda tako trdno ustoličena vladna sestava dr. Roberta Goloba ne doživi takega pretresa, da bi njihov minister za šolstvo in izobraževanje odstopil, kajti tega ne namerava. Zatorej kakršnikoli spodrsljaji za vlado ‘predstavljajo’ zgolj posamezna nihanja magnitude v trajanja legalno legitimnega mandata.
Golobovi namreč njihovega ministrskega položaja ne bodo žrtvovali, ker je v dijaškem domu zagorelo. Toda bolj kot ne opravičilo občane, zlasti pa starše srednješolcev dijaškega doma Poljane skrbi o tem, da s pristojnega ministrstva niso izrekli obžalovanja vredne izjave z javnim značajem, dostopne vsem. Ko sistem zataji, v prihodnjih mesecih sledi zgolj dopolnitev zakonodaje in uvedba požarnih alarmov. Ohlapnost direktiv ali stavbe, zgrajene pred 2005, so namreč dopuščali izjeme brez požarne varnosti. Po izbruhu požara pa je sledilo zagotovilo ravnatelja, da bivanje v dijaškem domu odslej poteka brez istovrstnih več kot zapletov, to je brez ponovne ponovitve nevarnosti ogrožanja od kogarkoli življenj. To je po treh dnevih od četrtkovega nenadnega izbruha požara, v katerem dijak utrpi hude opekline.
Požarni inšpektorji bodo okoliščine požara podrobno pregledali ter sestavili zapisnik, s čimer pa je ta zadeva zaključena. Kar pomeni, da bodo v primeru, ker krivca za nastali požar ne morejo res izslediti sklicujoč se na obvezno protipožarno zaščito skušali takšne izbruhe v prihodnje sistemsko preprečiti.
»Na preizkušnji« pa je moralna odgovornost. Kajti: minister za šolstvo, vzgojo in izobraževanje je bil ne vzgojno neobziren. Sicer bi odreagiral drugače, pa čeprav je stopil pred televizijsko kamero, toda brez občutka kakršnekoli objektivne odgovornosti njegovega resorja, ker smo pričakovali zagotovilo da bodo ta primer podrobno raziskali. Kajti, do podobnih primerov z vzroki požara ne bo smelo priti.
Ker v nasprotnem obstaja taka nevarnost da se z izgubo ministra za šolstvo, vzgojo in izobraževanje ali njegovo zamenjavo zruši sicer eno figuro vladne šahovnice, ampak vlada kot celota potemtakem izgublja kredibilnost, pa četudi tokrat zaradi netaktnosti enega njenih dvajset ministrov ministrstev. Da ne zameštramo, izpostavimo, da je ministrstvo vzgoje in izobraževanja od visokošolskega ločeno. Njuno vzporednico morebiti nakazuje prelomnica, da veliko dijakov po maturi študira na fakultetah.
Koliko strahu se je vtisnilo v prisotne dijake vedo samo oni, saj zagori ob štirih zjutraj takrat pa spijo.
Zaradi požara z Dijaške organizacije Slovenije podajo predlog za odstop ministra, toda ta ni odstopil.
Bolj kot besede sočutja staršem in njihovim mladostnikom, ki požar nehote bodisi izkusijo, bodisi so jih zublji ognja oplazili, je članu gibanja Svoboda pomembno to, da bodo, šele po tragičnem izbruhu tudi v preostalih sedemnajst dijaških domov ki so brez ustrezne tehnične opreme, domove opremili ustrezno z zakonodajo tega področja. Kajti ‘reformator šolskih učnih načrtov’, ki je na položaju šele slabe štiri mesece ni izrazil obžalovanja saj je ščiten od svojega in hkratno šefa Svobode s pripadniki. Vinko Logaj ima pomanjkanje taktnosti, pri njem pa se izpostavi prejšnje vodenje Zavoda za šolstvo.
Podobno kot minister Logaj je o slučaju požara, zaradi katerega nekateri dijakov potrebujejo oskrbo, Šemso Mujanovič povedal, da so pri gašenju in odpravi posledic požara sodelovali z gasilci, reševalci in pripadniki civilne zaščite. Kar je trajalo do opoldneva saj je požar izbruhnil sredi evakuacijske poti.
Ker so dijaki, ki so jih ognjeni zublji travmatično presenetili ali pa opekli, prejeli organizirano pomoč.
Vprašanje je kaj bodo o tem rekli s pristojnih služb ki objekt upravljajo in pod okrilje katerega spada.
Iz Inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami bodo zaradi delnega požara objekta opravili izredni inšpekcijski nadzor, četudi je dom kljub nekaj nepravilnostim in to pred desetimi leti, omogočal nastanitev z bivanjem in nočitvami njegovih stanovalcev od katerih pa niso vsi polnoletni. Dijaki/nje in njihovi starši o tem, da bi bile v dijaškem domu kakršnekoli nepravilnosti niso (iz)vedeli. Vsaj ne pri vpisih za dijaški dom. Kar pa je sprenevedavo prikrivanje ali prikrito zavajanje stanujočih.