12.2 C
Ljubljana
nedelja, 23 februarja, 2025

Damir Črnčec speljal na stotine milijonov orožarskih poslov in se nato umaknil na SDH

Piše: Nova24tv.si

Marsikoga je presenetila novica o odhodu državnega sekretarja Damirja Črnčeca z obrambnega ministrstva. Tiste, ki pa se zavedajo, da smo trenutno priča največjim orožarskim poslom, od helikopterjev do tehnološkega modela sistema zračne obrambe, pri čemer je predviden tudi nakup osemkolesnikov podjetja Patria, pa vse skupaj niti ne preseneča toliko. Kot menijo le-ti, se naj bi ta želel umakniti ravno v pravem trenutku, da bo morebitno odgovornost nosil nekdo drug.

Še pomnite, kako je Golobova vlada takoj po prevzemu oblasti odpovedala 350-milijonsko pogodbo za nakup strateško pomembnih vozil boxer in celo plačala 4-milijonsko pogodbeno kazen? Danes bo na vladni mizi kar 695,2 milijonska pogodba za nakup 106 osemkolesnikov patria. Še več denarja pogodb pa so na ministrstvu za obrambo sklenili za druge orožarske posle.

Čeprav obstaja zavedanje, da je vlaganje v razvoj in modernizacijo Slovenske vojske po dolgem obdobju podhranjenosti nujno, saj to prispeva k večji obrambni sposobnosti države, kar je še posebej pomembno v luči novih varnostnih izzivov, pa morda koga vseeno preseneča, da je bilo sklenjenih že toliko najrazličnejših pogodb, še posebej, ker koalicijo tvori tudi Levica, za katero pa se dobro ve, da ima odklonilen odnos do vlaganja v varnost.

Potem ko smo v letu 2023 prejeli taktično transportno letalo spartan C-27J Martin Krpan, katerega nakup sega v leto 2021, se je decembra lani naši floti pridružilo še dodatno letalo spartan C-27J Edvard Rusjan, ki ga proizvaja italijansko podjetje Leonardo. Kot so pojasnili na ministrstvu, bo imela naša vojska z nakupom drugega taktičnega transportnega letala “zagotovljeno stalno operativnost letalskega taktičnega transporta pripadnikov Slovenske vojske in tovora za svoje potrebe, potrebe države pri prevozu ljudi in tovora ob naravnih in drugih nesrečah ter za pomoč pri gašenju požarov v naravi”. Za slednjega je bilo potrebno odšteti 45.408.679,04 evra brez DDV. S tem pa se stroški ne končajo (prišteti je treba med drugim stroške za usposabljanje, za nakup sistema za gašenje požara, administrativne stroške …).

Aprila 2023 je Ministrstvo za obrambo podpisalo tudi pogodbo o nakupu letal za gašenje požarov iz zraka. Pogodba v skupni vrednosti 23.292.932,69 EUR (z vključenim DDV), ki zajema nakup dveh dvosednih in dveh enosednih letal, je bila podpisana s strani tedanjega ministra Šarca, vršilca dolžnosti generalnega direktorja Uprave za zaščito in reševanje Leona Behine in izvršnega direktorja podjetja Air Tractor Europe SL Rafaela Selma Beltrána. V letih 2023 in 2024 je obrambno ministrstvo tudi nabavilo protioklepne raketne sisteme SPIKE in pripadajoče strelivo pri izvajalcu Eurospike iz Nemčije, ki je v večinski lasti dveh velikih nemških podjetij Rheinmetall in Diehl Group.

Foto: STA

Pogajanja s podjetjem Patria v teku
Trenutno tečejo pogajanja s finsko Patrio na Finskem, pa tudi s slovenskim podjetjem Valhalla Turrets za sistem zračne obrambe Mangart. O možnosti nakupa osemkolesnikov Patria je sicer že poleti spregovoril premier, saj na vladi niso bili naklonjeni nakupu osemkolesnikov tipa boxer in so ministrstvo pozvali, da najdejo alternativno rešitev za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske enote. Tedanji minister za obrambo Marjan Šarec je pojasnil, da so iz tega razloga Finsko, Poljsko, Romunijo in Italijo pozvali k oddaji ponudb. Iz Italije je po navedbah STA prispela ponudba za vozila frecia, iz Poljske za vozila rosomak-L, iz Romunije za vozila piranha 5, Finska pa je ponudila vozila patria XP.

Brat Milosavljevića sklepa milijonske posle z državo
Podjetje Valhalla Turrets d. o. o., katerega direktor in lastnik je Miloš Milosavljević, brat profesorja FDV Marka Milosavljevića, ki ni nikoli varčeval s kritikami na račun prejšnje vlade, se nedvomno uvršča med podjetja, ki so od zadnjih parlamentarnih volitev najbolj služila z obrambnim ministrstvom. Izključno v tem mandatu so prejeli 8.282.211,10 evra, pred tem pa niti evra. Iz Gvina pa je tudi razvidno, da živijo skoraj izključno od MORS-a. Kot je poročal Spletni časopis, je podatek iz letnega poročila za leto 2023 v primerjavi z letom 2022 zelo zgovoren. Prihodki od prodaje so se jim namreč povečali za desetkrat, dobiček iz poslovanja pa kar za dvajsetkrat.

Ko sta junija 2023 Marjan Šarec in Damir Črnčec z grozdi slovenskih podjetij podpisala pogodbi in pismo o nameri za več raziskovalno-razvojnih in investicijskih projektov, se je tedaj poročalo o prelomnem dogodku za Slovensko vojsko. V zvezi s pogodbo o razvoju daljinsko vodenega sistema zračne obrambe Mangart 25, ki sta jo podpisala Šarec in direktor podjetja Valhalla Turrets Miloš Milosavljević, je mogoče na strani Ministrstva za obrambo prebrati: “Navedeni tehnološki model sistema zračne obrambe bo opremljen s topom kalibra 25 mm, s katerim se bo izvajalo kinetično delovanje na brezpilotne letalnike in druga zračna plovila oziroma cilje na zemlji na razdaljah do 3000 metrov, mitraljezom kalibra 7,62 mm, elektro-optično namerilno-opazovalno napravo in radarjem AESA.” Omenjeni sistem bo po njihovih navedbah mogoče namestiti tudi na ostala vojaška vozila.

Šarec in direktor podjetja Valhalla Turrets Miloš Milosavljević (Foto: MORS)

Ob podpisu pogodbe je bilo izraženo pričakovanje, da bo projekt v izvedbi konzorcija slovenskih podjetij ASH, Guardiaris, Carboteh Technologies, Leokom in Valhalla Turrets, kjer ima ravno slednje vodilno vlogo, izveden v roku 24 mesecev. Kot so tedaj pojasnili, se s tem projektom “krepi obrambno, razvojno-raziskovalno, industrijsko in tehnološko bazo v Sloveniji ter povečuje stopnjo obrambnotehnološke samooskrbe”. Nekaj več kot 4,914 milijona evrov z vključenim DDV znaša vrednost omenjenega projekta. “S tem podpisom je verjetno konec nekega dolgega obdobja stigmatizacije vsega, kar je povezano z vojsko in obrambno industrijo,” je v znak zadovoljstva nad podpisom pogodbe po poročanju Siola izjavil Milosavljević.

Gradile se bodo tudi hale
Podjetje Valhalla bo po naših informacijah gradilo tudi hale za izdelavo streliva in še drugih vojaških stvari. Če morda koga preseneča, kako to, da se sklepa posle z manjšim podjetjem, ki razvija orožje, pa naj omenimo, da poznavalci pravijo, da naj bi šlo v tem primeru za hišno firmo Damirja Črnčeca.

Na dan, ko se je podpisalo pogodbo za Mangart, je Šarec z direktorjem združenja TECES mag. Matejem Gajzerjem podpisal pismo o nameri glede sodelovanja med Ministrstvom za obrambo in mariborskim združenjem TECES pri izvajanju evropskega projekta INDY. S strani Črnčeca pa je bila z direktorjem podjetja Arctur podpisana še pogodba za nakup “brezpilotnega letalnika z jedrsko, radiološko, kemično in biološko (JRKB) nadgradnjo kot implementacijo zmogljivosti iz projekta Stalnega strukturnega sodelovanja v okviru Evropske unije”.

Črnčec in direktor podjetja Arctur Tomi Ilijaš (Foto: MORS)

 

Foto: MORS

Ministrstvo za obrambo posluje tudi z ljubljanskim podjetjem Guardiarius. Slovensko obrambno ministrstvo je lani zase in za Črno goro oddalo naročilo za simulatorje vozila oshkosh. Skupna vrednost pogodbe je znašala 4,6 milijona evrov brez DDV, predvidelo pa se je dobavo po enega sistema za vsako obrambno ministrstvo, kasneje pa dveh za slovensko in enega za črnogorsko. Kot je poročal MMC, bodo iz Črne gore Morsu nakazali 1,8 milijona evrov brez DDV.

Kako so stekala nakazila iz MORS-a na račun omenjenega podjetja, je razvidno na Erarju:

Vir: Erar

Kot vidimo, se na obrambnem ministrstvu na veliko kupuje, saj dajejo velik poudarek na modernizacijo vojske. Ker se bo s predajo poslov na novega državnega sekretarja prevalila vsa stvar, tudi morebitna krivda, se torej pri nekaterih poraja vprašanje, ali se iz tega razloga dosedanji državni sekretar, ki ima izkušnje iz obveščevalnega sveta, raje umika v varno zaledje SDH.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine