4.4 C
Ljubljana
sreda, 5 februarja, 2025

Golob rešuje svojo kožo z rušenjem Agencije za energijo – a če bodo zrušili nekdanjega Golobičevega ministra, so predčasne volitve zelo blizu!

Piše: Gašper Blažič 

Vlada bo zaradi novega sistema obračuna omrežnine prihodnji teden DZ predlagala razrešitev treh članov sveta Agencije za energijo, ki po vladnem pozivu niso odstopili sami, je danes napovedal resorni minister Bojan Kumer. Predlagala bo tudi ublažitev “ekscesnih dvigov” omrežnine pri posameznih skupinah odjemalcev.

Seveda je jasno, da gre v tem primeru za “gašenje požara”, saj je premier Robert Golob novo politiko obračunavanja cene električne energije podpiral, potem pa, ko je ugotovil, da mu to javnomnenjsko škoduje, obrnil ploščo in našel grešnega kozla v Agenciji za energijo, ki da je kakor neodvisna in naj bi omrežnino obračunavala mimo vlade.

Pravcata komedija zmešnjav

Spomnimo: vlada je že decembra lani postavila ultimat agenciji, naj preide na stari sistem obračunavanja omrežnine, a je za zdaj dosegla le to, da sta odstopila dva člana sveta Agencije za energijo. Kar pomeni, da je svet trenutno nesklepčen, Agencija pa nefunkcionalna. Toda poglejmo natančnejše: odstopila sta Mitja Breznik in Sandi Šterpin, ki bi jima šestletni mandat potekel šele leta 2029, kar pomeni, da sta bila imenovana že v času Golobove vlade (2023), očitno sta sledila pozivu premierja Roberta Goloba. Toda v času Golobove vlade je bil v svet agencije, sicer kot nadomestni član, imenovan tudi Janez Kopač, znan kot nekdanji minister za okolje in desna roka Gregorja Golobiča. V nasprotju z Breznikom in Šterpinom Kopač tako sporoča, da ne namerava odstopiti.

Kopač je pred dvema dnevoma za STA komentiral dogajanje glede omrežnin in pozivov vlade. “Menim, da gre reforma v pravo smer in jo podpiram. Večino teže se namreč z njo daje obračunu na moč in ne več pretoku elektrike. To je smer, v katero gredo vse evropske države. Pretok elektrike z razpršeno proizvodnjo namreč postaja vse manj pomemben faktor povzročanja stroškov v distribuciji,” je dejal. Vzpostavitev starega sistema obračunavanja omrežnine bi pomenila, da se večino teže obračunavanja daje spet na pretok elektrike. “Samo v treh državah v Evropi obračunavajo omrežnino izključno na podlagi pretoka, to so Albanija, Kosovo in Moldavija,” je pojasnil. Po njegovo se bodo lahko o popravkih pogovarjali šele čez nekaj mesecev, ko bodo opravljene prve analize. Kopač je še opozoril, da sistema tehnično tudi ni mogoče spremeniti v tako kratkem času – od vladnega poziva sta namreč minila šele dva tedna -, saj je treba prilagoditi informacijski sistem pri dobaviteljih in elektrodistribucijskih podjetjih. “To traja najmanj pol leta,” je bil jasen.

Precej nenavadno, kajti Kopač je s tem Goloba spravil v izjemno neprijeten položaj. Spomnimo, prav v času, ko je Golob še kot “mladi genij” v gremijih LDS zasedal vplivne položaje (bil je celo državni sekretar na več ministrstvih in sicer za področje energetike), je namreč na podoben način kot sedaj Kopač branil modernizacijo elektrodistribucije, češ gremo v nove čase, Slovenija se mora glede tega približati EU (takrat še ni bila članica), medtem ko je Elesov sistem zastarel. Takrat je pod pretvezo modernizacije tudi poskrbel za kadrovsko čistko na Elesu in po odhodu Bajukove vlade na vrh Elesa vrnil Vekoslava Korošca. No, dejansko pa je v ozadju tedaj že napeljeval vodo na svoj mlin, saj je takrat že nastajal Gen-I, kot ga poznamo sedaj.

Če bo koalicija razrešila Kopača, bo sledilo Golobičevo maščevanje

In sedaj? Golob se pred javnostjo dela neumnega in računa, da bo javnost imela kratek spomin ter pozabila na to, kako je Svoboda še septembra mirila javnost, da omrežnine ne bodo povzročile velikega dviga stroškov. Ko pa so oktobra začele prihajati prve višje položnice, je postalo jasno, da je vrag vzel šalo, Golobovi PR svetovalci pa so očitno svetovali, naj raje obrne ploščo. In jo tudi je. Vendar zelo nespretno. In kot kaže, je ravno pri Kopaču naletel na mino.

Kako velika komedija zmešnjav se dogaja v vladi, dokazuje primerjava Kopačevih izjav s tem, kar je danes na tiskovni konferenci povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, češ metodologija za obračun omrežnin ni skladna s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda, niti z nekaterimi evropskimi direktivami, niti s priporočili evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer). Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj lasten denar v čiste tehnologije. Kar sicer po svoje drži, saj so omrežnine udarile predvsem tiste, ki so na področju električne energije samooskrbni. Vendar se bistvo skriva v tem, da ministrstvo sedaj “post festum” obtožuje agencijo, da je kakor preslišala strokovne argumente ministrstva med drugim glede določanja dogovorjene moči na osnovi samo treh koničnih obremenitev, zapletenosti in nepraktičnosti tarifnih blokov za gospodinjske odjemalce ter pomanjkanja prehodnega obdobja in postopnosti uvedbe novega sistema. Kakorkoli že, vlada vztraja pri pozivu, naj agencija popravi metodologijo.

A glavno šele sledi, saj bo vlada predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta agencije. Tudi Janeza Kopača. Sama jih ne more razrešiti, ker člane sveta agencije imenuje in tudi razrešuje državni zbor. Glede na moč koalicije ter njeno proceduralno spretnost to ne bi smel biti problem. Postavlja pa se vprašanje, kako bodo na to reagirali strici iz ozadja, še zlasti zelo vplivni Golobič, ki se zadnje čase praktično ne pojavlja v javnosti. Najvplivnejši boter sedanje vlade je sicer vsaj trenutno ljubljanski župan Zoran Janković, ki skuša zasesti mesto glavnega operativca Kučanovega omrežja po smrti Janeza Kocijančiča in Janeza Zemljariča. V kolikor bi Golob odrekel poslušnost enemu od najvplivnejših botrov, bi verjetno s tem sprožil medijski stampedo, kar pomeni, da bi lahko do predčasnih volitev prišlo že v tem letu, verjetno še pred poletjem.

Ob tem velja spomniti, da je med ustanovnimi člani Golobičeve sedaj že propadle stranke Zares tudi aktualni direktor Elesa Aleksander Mervar, ki pa je potegnil s Kumrom in na tiskovni konferenci povedal, da je mogoče spremembo časovnih blokov doseči takoj.

Se torej obeta vrhunec spopada znotraj tranzicijske levice? Bomo videli.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine