-4.2 C
Ljubljana
petek, 27 decembra, 2024

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

Piše: C. R. 

Sekcija dimnikarjev pri OZS opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah.

Sekcija dimnikarjev OZS in Mojstrski izpitni odbor za naziv dimnikarski mojster ugotavljata, da že dlje časa beležijo zelo slab vpis v redno izobraževanje za poklic dimnikar, ki poteka na Srednji gradbeni šoli in gimnaziji v Mariboru. V prvi letnik so v šolskem letu 2024/2025 vpisani 3 dijaki, v drugi letnik je vpisan zgolj 1 dijak, v tretjem letniku pa ni nobenega vpisa.

Zanimanja za izobrazbo dimnikarski mojster – mojstrica, mojstrske izpite izvajajo na OZS, sploh ni, ker je po mnenju sekcije predlagatelj zakona razvrednotil izobrazbo dimnikarskega mojstra, saj je v predpisih izenačena s poklicem dimnikarja, s tem pa tudi izobraževanje, ki zahteva večjo strokovno raven, kot pa osnovno izobraževanje za poklic dimnikar.

Predlagatelji zakona so predlagali, da vsak dimnikar z osnovno izobrazbo izvaja vse predpisane storitve, tudi če nima strokovnega znanja in izobraževanja za zahtevnejše storitve. Sekcija dimnikarjev pri OZS opozarja, da je to na škodo uporabnikov ter na račun njihove varnosti in varnosti okolja ter racionalne rabe goriva.

Na žalost uporabniki niso seznanjeni, kateri dimnikar je strokoven, ker predlagatelji današnjega spremenjenega tržnega načina izvajanja dimnikarskih storitev v ničemer niso upoštevali strokovnih pripomb Sekcije dimnikarjev OZS. Kljub večkratnim dokazanim nepravilnostim pristojnega inšpektorata in opozoril strokovne sekcije, odgovorni na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo nimajo nobenih pozitivnih sprememb, s katerimi bi dosegli večjo strokovnost. Zakonodajalec je vrgel vse dimnikarje v isti koš, kar dokazuje, da strokovno opravljene storitve, ki bi zagotavljale varnost in manjšo onesnaženost, niti za zakonodajalca niso več pomembne. Zakonodajalec ima v predpisih navedeno, da nadzor nad uporabniki ter storitvami izvaja pristojni inšpektorat, ampak nadzor se v praksi sploh ne izvaja – gre samo za administrativne inšpekcijske postopke.

Izobraževanje za vsak poklic je zelo pomembno, saj je izobrazba povezana s strokovnostjo in kvaliteto izvedenih storitev ali izdelkov. Vsak izobražen, strokoven dimnikar, s svojim učinkovitim izvajanjem dimnikarskih storitev zagotavlja boljšo kakovost zraka, varovanje zdravja, požarno varnost, večjo energetsko učinkovitost in skrbi za ozaveščenost uporabnikov dimnikarskih storitev.

Nestrokovni izvajalci dimnikarskih storitev pa delajo prav nasprotno in tako povzročajo precejšno škodo uporabnikom, kar dokazujejo tudi zadnje ugotovitve, da so se izvajale meritve emisije na kotlih na trdno gorivo, čeprav tehnični dokument iz leta 2024, ki vsebuje metodologijo, zahteva dodatno usposobljenost. Uporabnikom so se nestrokovne meritve opravljale brez zakonske podlage, z navedenimi pogoji pa je ministrstvo in resorni inšpektorat seznanjen že najmanj od leta 2019.

Pred dvema tednoma je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo objavilo po osnih letih veljavnega zakona javni poziv za redno izobraževanje dimnikarjev, ki se mora opravljati na osem let, da dimnikarji lahko podaljšajo veljavnost licence. Žal pa je izobraževanje ne vsebuje preverjanja znanja, temveč se zahteva le prisotnost in plačilo.

Sekcija dimnikarjev pri OZS in Mojstrski izpitni odbor ponovno pozivata k nujni izboljšavi in ureditvi dimnikarske dejavnosti, s katero se že desetletja ravna mačehovsko. S takšnim odnosom, ki ga ima resorno ministrstvo do te dejavnosti, se kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost, večja energetska učinkovitost in dvig ozaveščenosti uporabnikov dimnikarskih storitev ne bodo nikdar izboljšali, ampak le še poslabšali.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine