3.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

V tiskani Demokraciji preberite: Besno maščevanje Goloba računskemu sodišču in državnemu svetu

Piše: Vida Kocjan

Vladajoča koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) pod vodstvom Roberta Goloba je s potrjenima proračunoma za leti 2025 in 2026 znatno zmanjšala sredstva tako za Računsko sodišče RS kot za Državni svet RS.

Poznavalci opozarjajo, da gre za politično motivirano odločitev, saj sta obe instituciji v zadnjem času izrazili kritiko na račun nekaterih vladnih potez. Kaj so pravi razlogi za zmanjšanje sredstev in kakšne bodo posledice?

Računsko sodišče pod finančnim pritiskom: odvzetih skoraj 4 milijone evrov

Računsko sodišče, katerega naloga je nadzor nad porabo javnih sredstev, bo v letu 2025 prejelo skoraj 4 milijone evrov manj, kot je bilo sprva načrtovano. Zmanjšanje sredstev je prišlo v času, ko je sodišče objavilo vrsto odmevnih ugotovitev o domnevno spornem ravnanju vlade, kot je bilo nepravilno financiranje nekaterih projektov, vključno z nakupi nepremičnin in opreme za državne institucije. Predsednica računskega sodišča Jana Ahčin je opozorila, da znižanje sredstev postavlja pod vprašaj finančno neodvisnost organa, ki je ključna za njegovo nepristranost in učinkovitost.

Tudi državni svet politična tarča

Državni svet je bil deležen še večjega znižanja sredstev, pri čemer je proračun za to institucijo zmanjšan za skoraj pol milijona evrov. Svetniki opozarjajo, da to otežuje normalno delovanje institucije, vključno s prostorskimi in razvojnimi projekti. Še več, državni svet je bil med najglasnejšimi kritiki določenih vladnih odločitev, vključno z zakonodajnimi spremembami in dodelitvijo sredstev za druge prioritetne projekte. Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je ob tem dejal: »Ustrezno bi bilo, da proračunska sredstva državnega sveta v zadostni meri sledijo proračunskim sredstvom državnega zbora, saj povečane aktivnosti prvega doma pomenijo tudi povečane aktivnosti drugega doma slovenskega parlamenta.« Med drugim je še opozoril, da se povečanje proračunskih izdatkov državnega sveta pričakuje tudi od reforme plač v javnem sektorju in uskladitve plačnih nesorazmerij.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine