-4.5 C
Ljubljana
petek, 27 decembra, 2024

Poslanci SDS na čelu z Anjo Bah Žibert predlagajo ustanovitev parlamentarnega pododbora za spremljanje romske tematike

Piše: C. R. 

Skupina poslank in poslancev Državnega zbora RS s prvopodpisano Anjo Bah Žibert odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo predlaga, da se v okviru pristojnega odbora ustanovi Pododbor za spremljanje romske tematike.

V prejšnjem mandatu Državnega zbora RS je Pododbor za spremljanje romske tematike že deloval. V želji, da bi bila integracija romske populacije uspešnejša, je namreč poslanka Anja Bah Žibert podala pobudo za ustanovitev skupine (pododbora) poslancev, ki bi se posvečala spremljanju in pomoči pri reševanju romske tematike v Sloveniji. Takrat je bila pobuda pozitivno sprejeta.

V tem mandatu (10. 8. 2023so župani enajstih občin z Dolenjske, Bele krajine in Posavja s podpisi volivk in volivcev v zakonodajno proceduro vložili predloge zakonov, s katerimi bi se reševala romska problematika. Predlagane zakonske rešitve pa v Državnem zboru RS niso bili sprejete. Župan Šentjerneja Peter Simončič je izpostavil razočaranje nad odzivom države: »Predlogi županov so bili utemeljeni, dobronamerni in klic k sodelovanju. Ponujene roke država ni sprejela, ravno nasprotno, označeni smo bili za nestrpneže in ksenofobe. Zaveza države, da bo k spremembam zakonodaje pristopila sama, se je izkazala za neresnično.«

Prav tako je Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide 5. 10. 2023 sprejel naslednja sklepa:

»1. Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide predlaga Vladi, da do konca leta 2023 pripravi zakonodajne spremembe, ki bodo ustrezno in učinkovito naslovile romsko problematiko, zlasti z vidika vključevanja Romov v družbo in krepitve družbene odgovornosti posameznika.

2. Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide predlaga Vladi, da okrepi storitve centrov za socialno delo za podporo družinam ter na centrih za socialno delo v občinah, kjer biva romska skupnost, zagotovi dodaten kader ter ustrezno strokovno podporo socialnim delavcem.«

Vlada sprejetih sklepov vse do danes ni upoštevala oziroma ni pripravila zakonodajnih sprememb ter okrepila storitev centrov za socialno delo.

Dejstvo je, da se ukrepi za izboljšanje stanja praktično ne sprejemajo in da bi delovanje Pododbora za spremljanje romske tematike zagotovo predstavlja dodano vrednost. V prejšnjem mandatu Državnega zbora RS so v Pododboru za spremljanje romske tematike delovali poslanci koalicije in opozicije, kar kaže na to, da ni šlo za politični prestiž, ampak za željo, da se pripomore k iskanju rešitev. Tako je bil na predlog poslanke Anje Bah Žibert sprejet tudi dogovor, da se pri vodenju Pododbora za spremljanje romske tematike sodelujoči poslanci menjujejo.

Glede na navedeno je smotrno, da se ustanovi Pododbor za spremljanje romske tematike, ki bi nadaljeval z delom iz prejšnjega mandata. Potrebno je vzpostaviti pogoje, da se stanje na področjih, kjer se stvari premikajo prepočasi, izboljša in da pridemo do rešitev. V sodelovanju s pristojnim uradom in določenimi ministrstvi je potrebno narediti dodaten korak naprej, pomagati pri pozitivnih spremembah, da bomo na koncu vsi skupaj lahko rekli, da smo na tem področju naredili korak naprej.

Zato skupina poslank in poslancev Državnega zbora RS s prvopodpisano Anjo Bah Žibert daje pobudo, da predsednica odbora uvrsti točko o ustanovitvi pododbora na dnevni red 22. redne seje Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, in sprejme sklep o ustanovitvi pododbora, članstvu in delu.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine