7.3 C
Ljubljana
četrtek, 28 novembra, 2024

(PREJELI SMO) Puigdemond bo kandidiral na katalonskih volitvah

Piše: Jordi Oriola Folch

Katalonija je leta 2017 kljub agresiji španske policije izvedla referendum o samoodločbi in po zmagi na njem razglasila neodvisnost Katalonije. Po tem je španska vlada, ki se pred referendumom ni bila pripravljena pogajati o ničemer, ostro udarila in zaprla toliko politikov, kolikor jih je lahko, pri čemer so bile izrečene zaporne kazni od 9 do 13 let zapora. Predsednik Carles Puigdemont je odšel v izgnanstvo v Belgijo in ga večkrat niso izročili ne Belgija ne Nemčija ne Italija, ker niso videli nobenega kaznivega dejanja, ki bi to upravičevalo.

Nato je PP izgubila špansko vlado, PSOE pa jo je dobila, vendar je še naprej zatirala gibanje za neodvisnost v Kataloniji. Do zdaj je bila v katalonski vladi stranka ERC, ki se je zavzemala za neodvisnost in si zaradi represije ni upala napredovati na poti k neodvisnosti. Medtem je bil Puigdemont izvoljen za poslanca Evropskega parlamenta in je Španijo ovadil pred sodišči EU. Sodbe bodo kmalu objavljene.

Od novih španskih volitev 23. julija 2023 je PSOE potrebovala 7 glasov Juntsa (Puigdemontove stranke), da bi lahko upravljala državo, nato pa je morala spremeniti odnos s Puigdemontom in od kritiziranja in žaljenja preiti k temu, da se je morala z njim pogajati. Sprejet je bil zakon o amnestiji, v Ženevi pa se Španija in Katalonija pogajata, pri čemer katalonska stran zahteva, da se najde način za uveljavitev pravice Katalonije do samoodločbe.

Pred tednom dni so bile za 12. marec razpisane predčasne katalonske volitve. Kandidirale bodo tri ali štiri stranke, ki se zavzemajo za neodvisnost, 21. marca pa je Puigdemont v mestni hiši v Elni (v severni Kataloniji, trenutno v Franciji) na konferenci pred 1400 ljudmi objavil izjavo, ki bo povzročila revolucijo v Kataloniji: Puigdemont bo kandidiral na volitvah.

Puigdemont bo kampanjo vodil prek spleta iz Bruslja, saj bi ga, če bi stopil na španska tla, takoj aretirali, vendar je obljubil, da se bo v primeru zmage in predsedniške prisege po sedmih letih izgnanstva vrnil v Katalonijo. Pričakuje se, da bo zanj veljal zakon o amnestiji, čeprav bodo španska sodišča zagotovo našla način, da ga vseeno pridržijo, kar bo povzročilo neposreden spopad med sodstvom in prebivalci Katalonije.

Napoved je pretresla Katalonijo, saj v primeru njegovega morebitnega triumfa ne gre le za zelo pogumno ravnanje z njegove strani, temveč bi to pomenilo tudi restitucijo predsednika, ki ga je španska vlada leta 2017 nezakonito odstavila, kar bi imelo učinek kolektivne odškodnine za katalonsko družbo, ki je naveličana represije in avtoritarnosti.

Ta predvidljivi konflikt je sprožil vse alarmne zvonove v Španiji, ki je šokirana, madridski tisk pa ne govori o ničemer drugem. Bojijo se, da se bo želja Katalonije, da odloči o svoji politični prihodnosti, vrnila v ospredje novic in da bodo na koncu morali sprejeti njeno pravico do samoodločbe.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine