Piše: Nova24tv.si
“Če koga zanima, česa se je danes predsednik Sveta RTV Forbici tako ustrašil, da mi ni dovolil do besede, si lahko prebere spodaj. Konec je demokratičnega dialoga na RTV. RTV pa se vrača v temne čase cenzure in popolnega političnega nadzora.” Tako se je direktor RTV Slovenija Uroš Urbanija šele na Tvitterju odzval, da je lahko povedal, česar na seji sveta ni smel.
Programski svet, oziroma po novem Svet RTV, naj bi predstavljal prizorišče za široko razpravo, da bi pluralizem mnenj rezultiral v kar se da kakovostnem programu za plačnike obveznega RTV prispevka. Tako je vedno bilo, dokler ni ustavno sodišče v življenje spravilo ustavno sporen zakon, po katerem je novi svet začel gaziti po vsem, kar je bilo v preteklih letih storjenega.
Po čistkah, ki so vrhunec dosegle v današnji skrajno sporni odstavitvi vršilca dolžnosti generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha, se vse ustvarjalce programa, ki ne sodijo v sklop nevladnikov in tranzicijske levice, onemogoča tudi v besedi. Na današnji seji namreč direktor TV Slovenija Uroš Urbanija ni smel do konca povedati svojega stališča, ker ga je predsednik sveta Goran Forbici prej prekinil in mu onemogočil besedo, Urbanija pa je sejo zapustil. Zaradi izgovora, ker tega bojda ni bilo na dnevnem redu.
Urbanija je želel svetnikom, gledalkam in gledalcem sporočiti, da z začudenjem spremlja izigravanje zakonodaje s strani sedanjega Sveta RTV, saj so obljubljali, predvsem predsednik Forbici, da se bo držal zakonskih okvirov. Celotnemu Svetu je očital, da soglasno kršijo temeljne postulate pravne države. Urbanija je v izjavi pojasnil, da je bil podobni zgodbi priča že na STA leta 2009, ko je tedanji direktor Bojan Veselinovič iskal izmišljene razloge, da je lahko odpustil na smrt bolnega urednika Boruta Meška. Danes pa ta želi preko sodišč doseči, da se o tem ne bi govorilo. Urbanija je opozoril, da je eno zakon, drugo pa vest, ki ostane za zmeraj, ob čemer je omenil nezakonito odstavitev Grah Whatmougha z izmišljenimi razlogi in to 10 dni pred primopredajo novi upravi.
Za konec je dejal, da o zakonitostih svojih dejanj ponovno razmislijo. “Da enoumje ni perspektiva svobodnega in demokratičnega medija, kot bi morala biti RTV. Pa četudi si to nekateri še tako želite.“
Celotno izjavo si preberite v nadaljevanju: