2.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Gasilci za odpravo plačnih nesorazmerij

Piše: Maruša Opeka

Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS) so že 10. februarja 2023 izrazili nezadovoljstvo s predlogom prenove plačnega sistema v javnem sektorju. Vlada pričakuje, da se predlog novega plačnega sistema dogovori in sprejme do konca junija letos, veljati pa bi začel prihodnje leto.

Odprava plačnih nesorazmerij bi potekala dve leti in pol, od januarja 2024 do konca junija 2026, kar pomeni, da bi poklicni gasilci in druge poklicne skupine morali na odpravo plačnih nesorazmerij čakati še naslednja tri leta. Gasilcem se to zdi nesprejemljivo, nesprejemljive pa so tudi spremembe, ki jih predlog prinaša.

Nezadovoljstvo gasilcev

Nova plačna lestvica predvideva združevanje sedanjih plačnih razredov od najnižjega z minimalno plačo do najvišjega 67. plačnega razreda. Delovna mesta od 12. do 23. plačnega razreda bi se združila v pet plačnih razredov nove lestvice. Gasilec, ki je zdaj v 24. plačnem razredu, bi tako pristal v 6. plačnem razredu novega plačnega sistema, oziroma 61 plačnih razredov niže od najvišjega. »Nad tem nismo navdušeni, že preprost pogled na to lestvico pove, da je gasilec v prvi spodnji desetini vrednotenja delovnih mest, v dosedanjem plačnem sistemu pa je bil v prvi tretjini,« je dejal generalni sekretar sindikata David Švarc. Od Vlade RS pričakujejo, da bo gasilce enakopravno obravnavala, tako kot je obravnavala primerljiva delovna mesta, ki so že bila uvrščena v višje delovne razrede. »Naši plačni razredi zaostajajo za štiri do šest plačnih razredov,« je poudaril Švarc, »če upoštevamo dvig plač javnih funkcionarjev pa za kar osem plačnih razredov.« V SGPS tako od pristojnih zahtevajo dvig plačnih razredov v poklicnem gasilstvu za osem plačnih razredov, s čimer bi odpravili nesorazmerja v plačnem sistemu.

Vladni predlog prenovljenega plačnnega sistema predvideva tudi zamrznitev napredovanj in dodatkov iz delovne uspešnosti do leta 2026. Po letu 2026 pa naj bi posamezne poklicne skupine enotno napredovale na vsaka tri leta, brez letnih ocen dela. Kot je dejal Švarc, bo predlagani sistem pomenil avtomatska napredovanja, kar pa jih ne bi motilo, če bi se ohranila v sedanjem okviru. »Če ima zaposleni v sedanjem sistemu možnost, da skozi kariero napreduje za deset plačnih razredov, kar skupaj pomeni za 40 odstotkov, bi to po novem dejansko bilo le še 30 odstotkov, če sploh,« je pojasnil Švarc.

Odziv na protest

Svoje nezadovoljstvo so gasilci izrazili tudi na napovedanem protestnem shodu v četrtek, 16. februarja 2023, ki je razburjal tako zaradi uporabe pirotehnike in ognja kot tudi zaradi odziva ministrstva za javno upravo na zahteve gasilcev. Na ministrstvu so objavili podatke o bruto plačah poklicnih gasilcev, ki naj bi kazali, da pri gasilcih krivičnih nesorazmerij ni in da plače gasilcev vseskozi rastejo. Povprečna plača gasilca s srednješolsko izobrazbo leta 2022 naj bi bila znašala 2.128,66 evrov bruto, gasilca z višješolsko izobrazbo v letu 2022 2.619,08 evrov bruto, gasilca z visokošolsko izobrazbo pa glede na tarifni razred 2.976,95 evrov bruto oziroma 3.231,03 evrov bruto. »V primerjavi z letom 2015 podatki kažejo, da se je povprečna plača gasilca s srednješolsko izobrazbo zvišala za 32 odstotkov, za enak odstotek tudi tistemu z višješolsko izobrazbo, tistemu z visoko šolo pa se je plača med letoma 2015 in 2022 povečala za 28 oziroma 17 odstotkov glede na tarifni razred,« so pojasnili na ministrstvu. »Ker se v javnosti gasilci pogosto primerjajo z vzgojitelji in drugimi strokovnimi delavci v vrtcih, dodajamo podatke, ki kažejo, da so se plače gasilcem poviševale bistveno bolj kot vzgojiteljem. Iz podatkov izhaja, da gredo ta nesorazmerja znatno v prid gasilcem kljub zadnjim predvidenim povišanjem plač vzgojiteljic. Leta 2022 so imeli vzgojitelji s srednješolsko izobrazbo povprečno plačo 1.240 evrov, medtem ko so imeli gasilci s srednješolsko izobrazbo 2.130 evrov,« so še zapisali.

Gasilci so bili ogorčeni, ker se je Vlada RS na protest odzvala tako podcenjujoče in krivično do posameznih skupin. Uvrstitvam zaposlenih v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva v višje plačne razrede sicer ne nasprotujejo, vendar je zdaj jasno, da so plačna razmerja, ki izhajajo iz zahtevnosti in odgovornosti delovnih mest, porušena.

Zahteva za nujno sejo

Glede na dogajanje je poslanska skupina Slovenske demokratske stranke (SDS) zahtevala sklic nujne seje odbora za obrambo na temo odprave plačnih nesorazmerij v poklicnem gasilstvu. Odboru za obrambo predlagajo sprejetje dveh sklepov: prvič, odbor za obrambo predlaga vladi, da v celoti sprejme predlog, ki so ga v Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije pripravili za odpravo plačnih nesorazmerij in pošteno vrednotenje njihovega dela; drugič, odbor za obrambo poziva vlado, da poklicnim gasilcem v obdobju do končane prenove plačnega sistema in odprave plačnih nesorazmerij zagotovi mesečni dodatek k plači v višini 600 evrov bruto. »Star slovenski pregovor pravi, da obljuba dela dolg. Tudi zaradi obljub predsednika vlade so sedanje zahteve gasilcev, ki so jih predstavili na protestu v Ljubljani, še toliko bolj upravičene in utemeljene. To je še posebej očitno ob dejstvu, da za prav tako brez pravne osnove obljubljenih 600 evrov dodatka sodnikom in tožilcem, ki ga je obljubil Robert Golob, vlada ni imela nobenih zadržkov, da ne bi sprejela posebnega zakona po postopku, ki je namenjen npr. za odpravo posledic naravnih ujm (zakon je bil po zgodovinskem protestu upokojencev nato umaknjen); gasilci pa zaman čakajo že več kot pol leta …!« je v poslanskem vprašanju, kdaj bo vlada izpolnila obljube gasilcem in uresničila njihove zahteve, navedel poslanec SDS Branko Grims. Meni namreč, da biti gasilec ni samo poklic, ampak je plemenito poslanstvo, kar se je posebej jasno pokazalo ob velikih gozdnih požarih zaradi dolgotrajne suše na Krasu lansko poletje. »Svoje delo so gasilci opravili z veliko požrtvovalnostjo in pokazali izjemno visoko stopnjo profesionalne usposobljenosti in človeške etike. Takrat je predsednik vlade Robert Golob dal številne obljube gasilcem, ki pa so se žal doslej izkazale za prazne besede in sramoten vladni PR na račun požrtvovalnosti gasilcev,« je prepričan Grims.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine