Piše: M. Bo.
Poročili o izrednem nadzoru pri varovanju šestih protestov v letih 2020 in 2021 sta pokazali razloge za sum, da je 13 policistov storilo kaznivo dejanje, za katera se storilec preganja po uradni dolžnosti. Vse primere so predali posebnemu oddelku Specializiranega državnega tožilstva RS.
Med omenjenimi 13 policisti so tudi štirje vodstveni delavci – kateri, na današnji novinarski konferenci od vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindava in Sanja Ajanović Hovnik, ki začasno vodi notranje ministrstvo, nismo izvedeli, povedala pa sta, da med njimi ni Antona Olaja, takratnega generalnega direktorja policije. Policisti so osumljeni storitve različnih kaznivih dejanj, in sicer protipravnega odvzema prostosti, kršitve človeškega dostojanstva, zlorabe uradnega položaja in nevestnega dela. Po besedah Lindava so zaradi časovne oddaljenosti dogodkov določeni delovnopravni ukrepi že zastarali, zato bi bili postopki odpuščanja nezakoniti. Zaradi strokovnih nepravilnosti so na policiji sicer opravili pogovore s 63 uslužbenci policije in jih opozorili na njihove napake.
Revanšizem oblasti?
Ker v precejšnjem delu javnosti obstaja mnenje, da gre pri vsem tem za revanšizem nove oblasti, nas je zanimalo, kako to komentirata Lindav in Ajanović Hovnikova. »Nikakor ne gre za nobene vrste revanšizem,« je dejala ministrica, »v nobeni točki se niti jaz niti policija nismo izrekali poimensko ali na kogar koli kazali s prstom, kdo je kriv in zakaj je kriv, ker – kot pač vi sedaj namigujete – je verjetno politično neprimeren. Obe poročili ugotavljata zgolj in samo dejstva.« Po njenih besedah je iz poročil vse razvidno, ugotavljajo pa tudi, kje so tiste luknje v zakonodaji, zaradi katerih so se kršitve lahko zgodile, kar bodo na sistemski ravni odpravili.
Nedavni shod rogovcev: bo odslej tako?
Kot je znano, so pred 14 dnevi protestniki na neprijavljenem shodu v Ljubljani, ki so ga posvetili 2. obletnici izselitve iz avtonomne cone Rog, okepali policiste, jih brcali in žalili, jim skušali ukrasti uniforme … Poleg tega so poškodovali pročelje stavbe občine in na Trubarjevi skušali vdreti na gradbišče. Ali lahko pričakujemo, da se bodo zaradi novih usmeritev dela policije in vseh teh postopkov podobne stvari večkrat dogajale – oziroma, ali bi se dalo omenjene incidente preprečiti, če bi se policisti bolj odločno odzvali?
»Protestni shod, ki ste ga omenili, je bil ustrezno obvladan in policisti kot pooblaščene uradne osebe morajo vedeti, kdaj lahko koliko sile uporabijo. Ta sila mora biti vedno tista najnižja uporabljena,« je dejala Ajanović Hovnikova in dodala, da mora biti raba prisilnih sredstev sorazmerna: »Če želite: če nekdo provocira policista z besedami, to ne pomeni, da ga policist lahko, ne vem, škropi s solzivcem ali pretepe. In v tem primeru je šlo za nekaj posameznikov, ki so bili ustrezno obvladani in ni bilo potrebe po prekomerni rabi sile.«