5.4 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

(PISMO BRALKE) Slovensko zdravstvo je privatno, javno pa sploh ni več zdravstvo!

Piše: Frančiška Franca Buttolo

Zdravstvena reforma dr. Goloba in gospoda Jankoviča  je že končana, le da tega še ne smemo vedeti. Z estonkimi in drugimi slepili pa vlada to dejstvo samo še hinavsko prikriva. Za večino revnejših je to prava katastrofa. 

Prav naivno vsa Slovenija pričakuje začetek  zdravstvene reforme dr. Goloba. Z velikim pričakovanjem se vsi sprašujejo, kakšna bo in kaj dobrega nam bo prinesla. Bo po estonskem vzoru? Kaj pa je zanj najbolj značilno? Menda to, da je zdravstvo v celoti digitalizirano.

Ampak – ali to pomeni, da tisti, ki ne obvladajo zdravstvene digitalne komunikacije vsaj približno na enaki stopnji kot zdravstveni delavci, ne bodo imeli dostopa do zdravstvenih storitev? Ali pa digitalizacija pomeni predvsem to, da bomo povišali prispevek za celotno digitalizacijo  zdravstva. Da ne bi ostalo približno tako, kakor je zdaj,  ko je digitaliziran predvsem  najnižji del storitev, namreč digitalna  povezava zavarovanca  z zdravniki.

Ker pa starejši – najštevilčnejši –  zavarovanci običajno niso vešči digitalnega komuniciranja, jim že zdaj – iz  milosti in zaradi božjega miru – zdravstvo omogoča dostop do zdravstvenih storitev tudi osebno in po telefonu. Verjetno pa bo to kmalu možno samo tako, da bo takšno povezavo potrebno plačati.

Očitno s to – estonsko –  reformo vlada ne misli resno, ampak samo nekaj govori. Nekako pac mora prikriti, da je bila zdravstvena reforma že v celoti izvedena. Gospod Jankovič pa je tisti slovenski politik, ki je novo vlado že v prvi polovici leta njenega vladanja prisilil , da je v celoti sprejela njegovo, do potankosti izdelano zdravstveno reformo. Uradno je ta, Jankovičeva reforma zelo socialistična in tudi socialna.  Zdravstveno varstvo za vse je še naprej javno – in tudi socialistično – nedosegljivo in  zanič, ker je skoraj brez zdravnikov. Če pa zavarovanci kaj potožijo, jim zdravniki zagrozijo, da jih bodo nekam  poslali – ali v Škofljico ali v Begunje.  Še sreča, da tudi tam ni prostora. Zdravnikov pa ni dovolj  niti v zdravstvenih ambulantah niti v  bolnicah. Ker skoraj vsi delajo v  privatnem “sektorju”. Resnici na ljubo pa je potrebno priznati  da je privatno zdravstvo v Sloveniji bolj skriti greh kot pa javna vrlina. Je pa odlično. Seveda pa ni za vse. Samo za premožne in ugledne državljane demokratične Slovenije.

V nekaterih večjih mestih je privatno zdravstvo tudi zelo socialno. Najpremožnejši lastniki razkošnih zasebnih ambulant se iz same čiste solidarnosti z revnimi in izkoriščanimi tudi tako nesebično  žrtvujejo, da v javnih zdravstvenih domovih zasedejo celo  kako direktorsko mesto. Seveda ne zastonj, vsekakor pa  samo za tisto bedno “državno”   direktorsko plačo. Kako zelo humano!

Vse to pa kaže, da je zdravstvena reforma  – ne le že sprejeta,  temveč da tudi že dolgo deluje, s polno paro. Če nepomembna in zoprna  upokojenska  beraška slovenska drhal misli –  ali celo verjame – da ji pripada zdravstvena oskrba samo zato, ker  jo je vse življenje plačevala, naj  se obriše pod nosom. Sicer pa bo kmalu sprejet zakon o evtanaziji na “državne” stroške. Za to zdravstveno  storitev se bo “zainteresirana stranka” lahko naročila kadarkoli in  kakorkoli, ne bo veljavna samo digitalna prijava. Samo poklicali bodo “šintarja”  pa bo dal zadnjo in poslednjo  “šponto”. Vse, prav vse bo plačala država, “sponto”, zdravnika, njegov prevoz in administrativne stroške.

Pa naj še kdo reče, da slovenski državljani niso vedeli, koga volijo, ko so množično podprli gospoda Jankoviča in  gibanje Svoboda. Slovenijo je  nujno potrebno očistiti odvečnih  ponižanih in izkoriščanih  starih, upokojenih bedakov. Kdor pa res kaj velja, ta lahko mirno placa tisti neznatni strošek za zavarovanje in običajno ceno “uslug” v privatnih ambulantah in bolnicah, doma in v tujini. Kaj pa imenitnežem, najbolj zaslužnim za vse, kar imajo najbogatejši državljani Slovenije, tistih nekaj fickov za zdravje! Kadar pa gre za kaj bolj resnega, pa jim tudi v privatnem zdravstvu plača socialno. Samo malo bolj komplicirano je. Ampak z nekaj solidarnosti je vse mogoče, tudi operacija slepiča v Švici na državne stroške samo zato, ker je v naših bolnicah preveč “mrse”.  Da, samo zato,  ker je v našem zdravstvu preveč svinjarije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine