13.2 C
Ljubljana
sreda, 2 oktobra, 2024

(MISEL ZA GOSPODOV DAN) Biti bogat v Bogu

Piše: blagovest.si
Iz svetega evangelija po Luku (Lk 12,13-21): Tisti čas je nekdo iz množice rekel Jezusu: »Učenik, reci mojemu bratu, naj deli z menoj dediščino!« On pa mu je odvrnil: »Človek, kdo me je postavil za sodnika ali delivca čez vaju?« In rekel jim je: »Glejte in varujte se vsake lakomnosti; zakaj življenja nima nihče iz obilice svojega premoženja.«
Povedal pa jim je to priliko: »Nekemu bogatemu človeku je polje dobro obrodilo. Premišljal je sam pri sebi: ›Kaj naj počnem, ko nimam kam spraviti svojih pridelkov?‹ In rekel je: ›Tole bom storil: podrl bom svoje žitnice ter postavil večje in tam bom spravil vso pšenico in svoje blago. In rekel bom svoji duši: Duša moja, veliko blaga imaš, spravljenega za veliko let; počivaj, jej, pij in bodi dobre volje!‹ Toda Bog mu je rekel: ›Neumnež, to noč bodo tvojo dušo terjali od tebe, kar pa si spravil, čigavo bo?‹
Tako je s tistim, ki si nabira zaklade, pa ni bogat v Bogu.«
Če bi ta evangelijski odlomek sprejeli zgolj kot Jezusov moralni poduk pred lakomnostjo kot tako, bi verjetno zgrešili cilj. Ne, ne gre samo za to, da delajmo to in ne smemo delati onega. To ne pomeni, da lakomnost ni problem, a Jezus želi tu priti dlje od zgolj moralnega nauka. Na svoji poti se je ničkolikokrat srečeval z vsemi mogočimi ljudmi, ki so hoteli na Jezusovih plečih rešiti ta ali oni problem, kakšno povsem banalno stvar. A tu se zdi, da vendarle ni šlo za tako banalno zadevo. Šlo je za bivanjsko izgubljenost tistega, ki si je prizadeval, da bi v roke dobil vsaj del dediščine, torej premoženja. In če to, kar dobimo od prednikov, cenimo le po materialni plati, pomeni ne samo, da nimamo spoštovanja do tistega, od kogar dobimo dediščino, pač pa svoje življenje zožimo zgolj na to, kar je materialno. Življenje je namreč več kot premoženje, z njim si premoženja ne moremo kupiti. In ko umremo, ne moremo s seboj vzeti ničesar. Če pa premoženje vendarle postane naš malik, smo zanj pripravljeni tudi ubijati. Žalostne zgodbe o delitvah dediščine ter na smrt skreganih bratov in sester so nam znane žal tudi v naši domovini. Zgodba o Kajnu in Abelu se zato marsikje ponavlja na tragičen način.
Več https://blagovest.si/aktualno/misel-za-gospodov-dan-biti-bogat-v-bogu/

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine