22.3 C
Ljubljana
petek, 10 maja, 2024

Svoboda spet udarila: tokrat po SD in NSi

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Portal Svobode Necenzurirano je sprožil novo afero z očitki, da bi naj predsednik komisije za nadzor obveščevalnih služb Janez Žakelj (NSi) s poslanci NSi, ki imajo večino v tej komisiji, zlorabil položaj in od policije lani zahteval podatke o tem, ali so prisluškovali takratnemu predsedniku uprave Darsa Valentinu Hajdinjaku in še nekaj povezanim z afero, zaradi katere je Hajdinjak lani odstopil.

Sporne posle na Darsu je ta teden s hišnimi preiskavami preverjala policija. Očitke, da bi naj z Matejem Toninom zlorabili oblast s preverjanjem, ali policija prisluškuje, je Žakelj zanikal in se začudil, zakaj in od kod so ti podatki prav zdaj prišli v javnost. Ocenil je, da je razlog maščevanje, ker poskuša NSi že dalj časa neuspešno zaslišati Roberta Goloba in opozoril, da bi generalna policijska uprava lahko zavrnila pregled, če bi lahko to ogrozilo predkazenski postopek ali preiskavo, vendar se to ni zgodilo.

Nenavadnost dogajanja pa je, da NSi v normalni državi ne bi smela voditi nadzora in to počne prav zaradi Svobode. Po rezultatu volitev bi obe nadzorni komisiji, za nadzor obveščevalcev in za nadzor proračuna, morali voditi poslanci na volitvah veliko uspešnejše SDS Janeza Janše, a se je Svoboda z vladno koalicijo odločila za goljufijo, da bodo nadzor svojega dela mimo običajnih pravil dodelili veliko manjši opozicijski stranki, torej NSi. Zaradi goljufanja SDS protestno ne sodeluje pri delu obeh nadzornih komisij. Večino članov v obeh ima zaradi tega NSi, ob poslancih ta stranke pa so v nadzornih komisijah le še vladni poslanci, ki tam nadzorujejo NSi. Takšna je ta komična sestava komisije za nadzor obveščevalnih služb:

To je, seveda, karikatura parlamentarnega nadzora vlade. Takšnim zlorabam oblasti z onemogočanjem nadzora največje opozicijske stranke smo priča prvič v zgodovini. Podobno kot tudi obsežnim čistkam v največjih medijih.

Vladna Svoboda namerava svoje politično obvladovanje DARS še okrepiti. Tja odhaja v službo poslanka Svobode Monika Pekošek, ki je za POP TV včeraj to informacijo tudi potrdila.

Monika Pekošak (Svoboda) Foto: DZ/Matija Sušnik

Zdi se, da je NSi v zameno za vodenje obeh nadzornih komisij onemogočala preiskavo poslov Roberta Goloba v preteklosti, tudi financiranja Necenzuriranih iz GEN-I, kar poskuša že dve leti doseči SDS, z medlostjo pa je vladajočim olajšala tudi čistke v medijih, predvsem na RTVS. NSi so ob vodenju nadzornih komisij Svoboda, SD in Levica pustile še nekaj njenih kadrov na vrhu državnih podjetij, kjer je vladna koalicija sicer izvedla hitre in obsežne čistke in povsod nastavila svoje kadre. Med pomembnejšimi, ki jih niso odstavili, je bil do lanskega odstopa prav Hajdinjak. NSi je bila v tem delu do takrat v položaju, ko gre za nadzor, da je pri DARS nadzorovala sama sebe in kadre Svobode tam.

Portal Necenzurirano je s pomočjo poslancev Svobode zgodbo, da je NSi lani preverjala ali policija tajno prisluškuje Hajdinjaku, objavil, ko so potekale policijske preiskave zaradi poslov Darsa. Namen je, da očrnili NSi, katere predsednik Matej Tonin je glavni kandidat te stranke na evropskih volitvah. Že prej so iz Svobode na podoben način preko portala Necenzurirano očrnili SD z zgodbo o domnevno koruptivnih ozadjih nakupa sodne stavbe, ki jo je kupila zdaj že bivša ministrica Dominika Švarc Pipan (takrat še SD), denar za nakup pa sta čez noč tik pred novim letom “zrihtala” finančni minister Klemen Boštjančič (Svoboda) in premier Robert Golob (Svoboda). In to tudi s prerazporejanjem denarja za pomoč poplavljenim. Afera je za nekaj časa dramatično znižala popularnost SD v pomembnem času pred evropskimi volitvami in odnesla vrh stranke. Odstopila sta tako generalni sekretar  Klemen Žibert, kot predsednica Tanja Fajon, ki pa ostaja zunanja ministrica v vladi. To je nenavadno, če je res vodila koruptivne posle.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine